Dünyanın Kemanları Geliyor

İlk gösterime Türkiye’de çıkacak olan ‘’Dünyanın Kemanları Festivali’’ Weinsten’ın keman koleksiyonlardan seçilmiş hepsi birbirinden özel kemanlardan oluşan ‘’Dünyanın Kemanları’’ sergisinin açılışı ile başlayacak. Koordinatörlüğünü dünya çapında haklı üne sahip Cihat Aşkın’ın yapacağı festival 19-21 Şubat tarihleri arasında CRR Konser Salonunda sanatseverler ile buluşacak.

Kemanın kendine has melodisine tutulanların ziyaret etmesi beklenen festivalde kemanın geçmişten günümüze ulaşana dek geçirdiği değişimleri, farklı kültürlerde sahiplendiği farklı rolleri görebilirsiniz. Cihat Aşkın’ın muhteşem projesi CAKA minik yıldızları ile festivalin birinci akşamı izleyiciler ile buluşarak unutamayacakları bir dinleti sunacak.

Festivalin ikinci günü Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde hocalık yapan ve Cihat Aşkın’ın da hocası olan Rodney Friend iki farklı ustalık sınıfına hocalık yaparak keyifli dakikalar geçirmelerini sağlayacak. Aynı gün oldukça ünlü konuşmacıların katılımı ile ‘’Keman neden kitleleri sürükleyici bir çalgıdır?’’ konulu bir söyleşi yapılacak ve akşam ‘’Kemençeden Kemana-Gezgin Kemancılar’’ konseri ile kulaklara müzik şöleni yaşatacak. İstanbul’dan’’Dört Mevsim ve Dünyanın Kemanları’’ adlı konser ile son bulacak festivalde Cihat Aşkın ilk kez ‘’İstanbul’dan Dört Mevsim’’ adlı eserini yorumlayacak.