Kemanda Sol El Nasıl Olmalıdır?

KEMANDA SOL EL TEKNİĞİ

Kemanı iyi çalabilmenin ön koşullarından biri de iyi bir sol el tekniğine sahip olmaktır. Doğru müzik doğru sesler basmak demektir, bunu  kesinlikle unutmayınız. Tam bu noktada sol el tekniğinin önemi ortaya çıkar. Kemanda sol eli doğru kullanamayan kişi nota yerlerini bulmakta, doğru basmakta, pozisyon geçişlerinde ve vibrasyon kullanımında çok zorlanır. Bu kazanımı doğru bir hocayla çalışarak kazanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kemanda doğru sol tekniği

1) Baş parmağımızı tuşenin alt kısmındaki bölüme eğik açıyla yerleştirmemiz gerekir.

 

2) Bileğimizi biraz büküp avuç içimizi tuşeye bakar pozisyona getirmek.

 

3) Öteki parmaklarımız, baş parmağımızın biraz ilerisinde ve tuşeye dönük dik bir biçimde bulunması gerekir.

keman sol el duruşu

 

4) Dirseğimizi daima biraz önde bulundurmak.

Bunun önemi 4.parmağa denk gelen notanın basımını kolaylaştırmaktır.

KemandaSolElTeknigi1

 

Kemanı yukarıda belirttiğimiz doğru sol el tekniğiyle tutan ve böyle çalışan birey hem notaları basmada zorluk çekmeyecek hemde doğru bir ilerleyiş gösterecektir.

KEMAN ÇALIŞIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle keman çalışılacak olan yerin sessizliği konsantrasyon açısından çok önemlidir. Sessiz ortamda çalıştığınızda konuya odaklanıp kendinizi kemana ve notalara vereceksiniz. Keman çalışmaya başlamadan önce eğer ayaktaysanız yere sağlam basmanız gerekmektedir. Keman solda vücut dimdik karşıya bakar pozisyonda olması gerekmektedir. Eğer oturuyorsanız tekrar ayakların yere sağlam basmasına özen göstermeli bununla birlikte sırtınıza bir destek almayarak sandalyenin uç kısmında oturmanız gerekmektedir. Tüm bu önerilerin hepsini gerçekleştirmeniz başarıda anahtar rol oynayacaktır. Keman çalışırken takıldığınız yerlerde başa dönmek yerine takıldığınız ölçüyü çalışmanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT:Bir parçayı takılarak çalıp bitiriyorsanız o parçayı henüz çalamıyorsunuz demektir.

Bu önerileri uyguladığınız taktirde sağlıklı bir çalışma gerçekleştireceğinizden şüpheniz olmasın.

Kaynak: Perla Sanat / Hatay ve Balçova’da Keman Kursu arayanların bir numaralı tercihi