Kemanda Süsleme Teknikleri

Keman çalmayı öğrenmek için temel kurallarını elbette bilmek zorundayız. Örneğin keman çalarken yay nasıl tutulur ya da kemanda notaların yerleri nerededir gibi… Fakat bir diğer yandan çok doğru bir teknikle de çalsak bazı ufak nüanslar olmadan çaldığımız şarkıdan istediğimiz tadı alamayız.

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

İşte biz de bugün sizlere bu nüansları yaratabileceğiniz keman çalarken yapılan süsleme tekniklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Kemanda Kaydırma Tekniği

Keman çalarken en çok kullanılan tekniklerden biri olan kaydırma tekniği, sese farklı bir efekt vermek ve çalmak istediğiniz notayı daha süslü bir şekilde duyurmak için kullanılmaktadır. Kaydırma tekniği en basit anlatımıyla, parmağınızı çalacağınız telin en üst noktasından başlayarak çalacağınız notaya kadar kaydırarak aşağı çekmektir.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey parmağınızın çalacağınız notadan ne daha önde ne de daha arkada durmaması gerektiğidir.

Kemanda Çarpma Tekniği

Keman çalarken tıpkı kaydırma tekniği gibi sık kullanılan bir süsleme tekniği olan çarpma tekniğinde, adından da anlaşılacağı gibi çalınan notaya parmağımızla kısa bir çarpma yapıp sonra devam etmemiz gerekir.

Daha açık anlatmamız gerekirse uzun bir “Do” sesinden sonra “Re” notasına parmağımızla kısa bir vuruş yapıp sonrasında tekrar aynı sese döneriz. Özellikle bazı şarkılarda kullanıldığında işitsel olarak çarpma tekniği hem doyurucu hem de estetik bir haz vermektedir.

Kemanda Vibrato Tekniği

Keman çalarken kullanılan vibrato yani titretme tekniği kolay gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken ve hassas bir tekniktir. Temel anlatım olarak parmağımızla bastığımız notanın olduğu teli titretme hareketidir. Fakat bu hareket sırasında fazla titretmek ya da çok kısa titretiyor olmak istediğimiz etkiyi sağlamayacaktır.

Doğru bir vibrato tekniği için minimal ve dairesel hareketler kullanmalı, hareketi yaparken kemanımızın sabit olduğundan emin olmalıyız.

Bu teknikler, temel çalma teknikleri arasında da sıkça konuştuğumuz teknikler olmakla birlikte, daha kaliteli bir ses elde etmek adına tüm keman çalanların öğrenmesi ve kullanması gereken tekniklerdir.