Keman Çalmak İçin Gereken Özellikler

Keman kursu İzmir olarak keman çalmak için gereken özelliklerden size kısaca bahsedeceğiz. Bunlar arasında sizlerin en çok merak ettiği keman çalmak için parmaklar nasıl olmalı, keman öğrenme aşamaları ve aldığınız eğitimi evde keman öğrenmek nasıl devam ettirilmeli konularına da değineceğiz.

Keman Çalmak İçin Gereken Özellikler

  • İstek : Keman perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı keman eğitimi aldığınız ilk birkaç ay biraz canınızı sıkabilir. Bu nokta aslında bir kırılma noktasıdır. Eğer bunun farkına vararak çalışırsanız kesinlikle keman öğrenebilirsiniz.
  • Başkalarının ne dediğini unutun :İzmir keman kursuna gelen çoğu kişi yapabilir miyim acaba düşüncesi ile geliyor ve çevresindeki kişilerin söylediklerinin etkisi altında kalıyor. Emin olun eğer isterseniz ve günü gününe çalışırsanız keman çalmamanız için hiçbir neden yok.
  • Vakit ayırmak :Eğer haftada bir gün ders gününden gününe kemanı kutusundan çıkarıyorsanız keman çalmak için harcamanız gereken süre uzayacaktır. Ne olursa olsun günde 30 dakika dahi çalışmaya özen gösterin. Yeni başlayanlar için bu süreç sıkıcı olabilir çünkü sürekli yay çekme çalışmaları yapmaktadırlar ancak şu unutulmamalıdır ki keman çalmanın %50 si düzgün yay çekmektir. Eğer bu evreyi ne kadar sağlıklı geçirirseniz parça çalarken o kadar zevk alırsınız.
  • Keman çalmak için parmak boyu : Herhangi bir enstrümanı çalarken parmağınızın uzun ya da kısa olmasının çok fazla avantaj ya da tam tersi durumu beraberinde getirdiğini söylemeyeyiz. Evet çoğu enstrüman için parmağınızın uzun olması çeşitli pozisyonları çalarken rahat ettirebilir ancak parmağınızın kısa olması bunları çalamayacağınız anlamına gelmemektedir. Zaten zaman içerisinde yaptığınız çalışmalar sonucu parmaklarınız keman klavyesi üzerinde çok daha rahat edecek pozisyona gelecek ve parmaklarınız daha rahat açılacaktır.
  • Başlangıç yaşı : En çok merak edilen sorulardan biri de kemana başlamak için geç mi kaldım sorusudur. Hangi enstrüman olursa olsun istediğiniz zaman onu çalabilirsiniz. Yukarıdaki maddelerde de anlattığımız gibi önemli olan isteğiniz ve ayırdığınız vakittir. Düzenli çalışırsanız keman eğitimi İzmir konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.
  • Evde keman öğrenmek : Keman kursunda çok güzel ancak evde çalışırken sıkıntı yaşıyorum diyorsanız öncelikle bunu öğretmeniniz ile konuşmalı ve kendisinin tavsiyelerini dinlemelisiniz. Eğer kemana yeni başlayan biriyseniz böyle bir durumla karşılaşıyor olabilirsiniz ancak kısa sürede aşabileceğiniz bir durumdur. İkinci olarak evde keman çalışırken çıkan sesin komşularınızı rahatsız edeceğini düşünüyorsanız susturucu ya da mandal kullanarak kemandan çıkan sesi azaltabilir ve gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz.