Keman Yayı Nasıl Çekilir?

1.Adım

Kolunuzu doğru tutun.

Yay çekme esnasında üst kol sabit kalmalı sadece alt kol hareket etmelidir. Ayrıca yayı, tellerin üzerinde ortaladığınızda dirseğinizin iç tarafında 90 derecelik bir açı oluşmalıdır.

  1. Adım

Çekmeye dip kısmından başlayın

Yayın dip kısmını tellerin üzerine yerleştirin. Yay çekmeye daima yayın dip kısmından başlanır.

  1. Adım

Yayı çekin

Yayı dip kısmından baş kısmına kadar, tellerin üzerinde kaydırarak aşağı doğru çekin. Yayın ucuna geldiğinizde bilekte bir çukurluk oluşmalıdır.

  1. Adım

Yayı itin

Yayı yukarı doğru itin. Yay yukarı çıktıkça bilek de yukarı doğru kalkmalı ve yay hafifçe yana yatmalıdır.

Keman Nasıl Tutulur?

1.Adım

Eli serbest bırakın

Yayı tutacağınız eli aşağıya doğru sarkıtıp serbest bırakın. Elinizin serbestliğini bozmadan yayı tutun. El gerilmemeli, rahat bir pozisyonda durmalıdır.

  1. Adım

Başparmağı yerleştirin

Başparmağınızın ucunu siyah deri kısım ile yay saçlarının arasına yerleştirin. Parmağınızın ucu diğer taraftan çıkmamalıdır.

  1. Adım

Diğer parmakları yerleştirin

İşaret, orta ve yüzük parmaklarınızın eklem yerleriyle, yayın ahşap kısmını kavrayın. Parmaklar yana yatık şekilde tutulmalıdır.

  1. Adım

Serçe parmağı yerleştirin

Serçe parmağınızın ucunu, yayın üzerine yerleştirin.

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar Nelerdir?

Viyola ve keman aslında fiziksel olarak ayni şekilde çalınıyorlar ancak viyolanın daha pes bir tonu var. Ayrıca keman sol-re-la-mi ses tellerinden oluşurken, viyola ayni çello gibi do-sol-re-la dan oluşuyor. Özellikle orkestraların olmazsa olmazı çünkü kemanlarla çello ve kontrbaslar arasında balansı sağlıyor.

keman kursu İzmir // İzmir keman dersi