Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere keman akordunun nasıl yapılması gerektiği konusunda İzmir keman kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra keman akordunun nasıl yapılabildiği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Keman-Akordu-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;

– Kemanın Akort Dizilimleri

-Keman Akordu Nasıl Yapılır?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Keman Akordu Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Kemanın Akort Dizilimleri

Öncelikle kemanın akort dizilimlerine bakmamız ve öğrenmemiz gerekmektedir. Kemanın doğru akort dizilimini bilmeden akort etmeye çalışırsak, kemanımıza ciddi zararlar verebilir hatta tellerin kopmasına sebebiyet verebiliriz.

Klasik Batı Müziği çalanlar genellikle kemanı pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler kemanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde de akort edebilirler.


Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi kemanın boş telleri pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler kemanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklindedir. Öncelikle bu akort dizilimlerinden bir tanesini belirlemeniz gerekmektedir. Yapacağınız akort dizilimini belirledikten sonra bir akort cihazı ya da telefon uygulaması kullanarak, burgular ile akort etmek olacaktır. Burguları kendinize doğru çevirmek telleri gevşetmenize, diğer yöne doğru çevirmek ise telleri sıkmanıza sebep olur. Dolayısıyla eğer akort yaparken, telin olduğu nota, yapmak istediğiniz notanın altında ise o telin burgusunu sıkmanız, eğer üstünde ise gevşetmeniz gerekmektedir. Bu adımları uygularsanız, kemanınızı doğru akort sistemine ayarlamış olursunuz.


Bugün sizlere keman akordunun nasıl yapılması gerektiği konusunda İzmir keman kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.